top of page

Labuda v prvej desiatke na svetovom pohári v karate.

Prvý júlový víkend sa v chorvátskom Poreči konal pod hlavičkou WKF svetový pohár mládeže od 12 do 21 rokov. Na turnaji sa zúčastnila aj trojčlenná mini-výprava Karate Klubu AC UNIZA Žilina. Miroslava Pevalová v kategórii kumite žien do 21 rokov do 61 kg, Michal Kočuta v kumite juniorov do 61 kg a Jakub Labuda v kategorii kadetov nad 73 kg.S výnimkou Pevalovej to bola na takomto fóre pre všetkých premiéra, ktorá však znamenala skvelú skúsenosť. Konkurencia na podobných turnajoch býva obrovská a ľahké zápasy na nich už neexistujú. O to viac nás teší fakt, že všetci naši pretekári ukázali potenciál a vo svojich úvodných zápasoch dokázali zvíťaziť a to napriek tomu, že všetkým žreb prisúdil súperov zo silných krajín. V jednom prípade to dokonca znamenalo umiestnenie v prvej desiatke.


Už vo štvrtok 1.7.2021 ako prvá štartovala Miroslava Pevalová. V prvom kole na ňu čakala silná súperka z Azerbajdžanu. Žilinčanka zápas vyhrala po remíze 2:2 vďaka "senshu" (výhoda prvého získaného bodu v zápase). Tento výsledok bol príjemným prekvapením. V ďalšom kole žiaľ už nestačila na Talianku a po prehre 0:7 sa s turnajom rozlúčila. Výsledky celej kategórie si môžete pozrieť tu.


V sobotu sa na tatami predstavil Jakub Labuda. Ten si zo Žilinčanov počínal najlepšie a po víťazstvách nad Talianom 2:0 a Chorvátom 1:0 sa dostal až do tretieho kola, kde narazil na neskoršieho víťaza z Ukrajiny. Jakub po veľmi dobrom výkone prehral najtesnejším rozdielom 1:0. Vďaka neskoršiemu postupu Ukrajinca do finále sa Labuda predstavil aj v repasážových bojoch. Tam žiaľ podľahol reprezentantovi Švajčiarska 0:2 a s turnajom sa tak musel rozlúčiť. Jeho výkony však v konečnom účtovaní znamenali vynikajúce 9. miesto, čo je pri premiérovom štarte skutočne úctyhodný výsledok. Výsledky celej kategórie si môžete pozrieť tu.


Ako posledný si svoju premiéru na svetovom pohári odkrútil juniorský reprezentant Michal Kočuta. Do bojov zasiahol v nedeľu 4.7. a v prvom kole naňho čakal súper z Lotyšska. Žilinčan zvíťazil 4:1 a v druhom kole sa stretol s veľmi kvalitným súperom z Azerbajdžanu. Po dobrom taktickom výkone zápas skončil remízou 2:2, no Michal žiaľ prehral na vlajky a turnaj tak preňho skončil. Výsledky celej kategórie si môžete pozrieť tu.


S potešením možno konštatovať, že všetci menovaní podali dobré výkony a o ich víťazstvách či prehrách rozhodli skutočne malé detaily. Seriál mládežnických svetových pohárov pokračuje na jeseň v Istanbule (TUR) a Venice (ITA) a veríme, že skúsenosti z chorvátska sa podarí zúročiť.
58 views0 comments
bottom of page